Wydarzenia

brak nowych wydarzeń

Galeria

 

Australia: Peter Singer otrzymał najwyższe państowe odznaczenie

Źródło: http://www.bioedge.org/index.php/bioethics/bioethics_article/10108
Dodano: 24.06.2012, przez: Magdalena Kula

 

Australia: Peter Singer otrzymał najwyższe państowe odznaczenie 

 

Peter Singer, kontrowersyjny australijski etyk, otrzymał najwyższe australijskie odznaczenie za „wybitne zasługi w służbie Australii i całej ludzkości” na polu filozofii i bioetyki.

 

Singer jest profesorem na Uniwersytecie Princeton, utylitarystą promującym aborcję, dzieciobójstwo i eutanazję. Twierdzi on, że noworodkom nie przysługuje status osoby, gdyż nie posiadają one świadomości, opowiada się za możliwością zabójstwa dzieci niepełnosprawnych (m.in z zespołem Downa czy autyzmem) w trakcie pierwszych dwóch lat życia, a jednocześnie uważa, że prawa ludzkie powinny zostać przyznane zwierzętom jako istotom zdolnym do odczuwania cierpienia.

 

Przyznanie odznaczenia Singerowi, nazwanemu przez arcybiskupa Melbourne, Denisa Harta, „najbardziej haniebnym ambasadorem śmierci”, wywołało oburzenie obrońców życia, etyków i publicystów w Australii i na całym świecie. Sam Singer skomentował je następująco: „Oczywiście niektóre moje opinie są kontrowersyjne, ale przyznanie mi nagrody jest dowodem na to, że jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym, które ceni różnorodność poglądów”.

 

Bioedge, 15.06.2012

(Tłum. i oprac. Katarzyna Wójcik)